Rezerwuj online Rezerwuj
Gwarancja najniższej ceny
Rezerwuj

Fontanny Starego Rynku w Poznaniu

  1. Woźna 11 Aparthouse
  2. O Nas
  3. Wydarzenia
  4. Fontanny Starego Rynku w Poznaniu
Kup Voucher
27 kwietnia 2020

Centrum stolicy Wielkopolski słynie z pięknych zabytków. Znajdują się wśród nich: okazały ratusz, zamki, kościoły oraz zadbane kamienice. Warto zwrócić uwagę również na cztery unikatowe fontanny, stojące na samym Starym Rynku. Zdobią je rzeźby: Prozerpiny z Plutonem, Apolla, Neptuna i Marsa. W większości zostały one wykonane przez współczesnych artystów, aby przywrócić miejscu historyczny wygląd.

Dawne dzieje poznańskich studzienek

Początkowo na Starym Rynku w Poznaniu nie było fontann, lecz studnie, które zaopatrywały mieszkańców w świeżą wodę. Znajdowały się one w czterech narożnikach placu, co najmniej od piętnastego wieku. Pierwsze rzeźby zdobiące studnie powstały zaś już w XVI wieku (podobnie jak znane koziołki, które do dziś bodą się w ratuszu). Początkowo jednak figury nie przedstawiały starożytnych bóstw, a postaci zwierząt. To zmieniło się jednak już kilkadziesiąt lat później, w szesnastym wieku, kiedy poznański rzeźbiarz Krzysztof Redell wykonał cztery posągi rzymskich bóstw: Jowisza, Apolla, Neptuna oraz Saturna.

Znaczenie posągów bóstw

Każda z rzeźb miała znaczenie symboliczne. Jowisz chronił przed piorunami, był bogiem światła, którego należało kojarzyć z żywiołem ognia. Apollo patronował zaś sztuce i artystom, lecz przywodził na myśl także wiosnę i uosabiał żywioł powietrza. Neptun zaś kojarzony był z wodą, ponieważ znany był ze swego rządzenia morzami, oceanami i pomniejszymi zbiornikami wodnymi. Z kolei Saturn związany był z ziemią, bowiem czuwał nad rolnictwem i uprawami.

Każdy z posągów prezentował bóstwo patronujące innej grupie ludzi: włodarzom miasta, osobom utrzymującym się ze sztuki, rybakom i handlarzom płodami rolnymi.

Dzisiejsze fontanny na Starym Rynku

Obecnie na Starym Rynku w Poznaniu nie ma już rzeźby Jowisza, lecz jego miejsce zajęła Prozerpina w scenie porwania przez Plutona. Jest to zresztą najstarsza fontanna, wykonana w osiemnastym wieku. Pozostałe trzy wizerunki bóstw stworzyli natomiast współcześni rzeźbiarze, wykonując rekonstrukcję dawnych posągów. Dzięki temu dziś, słuchając historii tych obiektów, można podziwiać wszystkie cztery fontanny.

newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij