Rezerwuj online Rezerwuj
Gwarancja najniższej ceny
Rezerwuj

Ratusz i Stare Miasto w Poznaniu

  1. Woźna 11 Aparthouse
  2. O Nas
  3. Wydarzenia
  4. Ratusz i Stare Miasto w Poznaniu
Kup Voucher
13 lutego 2020

Dlaczego warto odwiedzić stolicę Wielkopolski? Poza wieloma wydarzeniami kulturalnymi i branżowymi, do Poznania przyciąga turystów także piękna architektura. Żeby nie było, jak w znanym powiedzeniu: cudze chwalicie, swego nie znacie; zachęcamy do przyjazdu i obejrzenia z bliska polskich zabytków.

Renesansowy ratusz na Starym Rynku
Poznański ratusz kojarzy się między innymi z koziołkami, które ukazują się codziennie o godzinie 12 w wieży zegarowej. Bodą się wówczas rogami ku uciesze zebranych na Starym Rynku zwiedzających. 10-kondygnacyjny budynek jest jednak interesujący także z innych względów. W jego wnętrzu, na jednym z pięter, znajduje się Muzeum Historii Miasta Poznania, w którym można dowiedzieć się, co działo się tutaj od XIII wieku aż po zakończenie II Wojny Światowej.

Na uwagę zasługuje również sam obiekt, który reprezentuje renesansowy styl architektoniczny, mimo iż początkowo stanowił budowlę gotycką. Z jego zachodniej strony można podziwiać portale, które posiadają cechy obu stylów. Fasadę budynku na każdej ze ścian zdobią inskrypcje w języku łacińskim. Ich treść stanowią powiedzenia, będące mądrością ludu, a także fragmenty z Pisma Świętego. Istnieje wśród nich również wzmianka o przyjęciu przez miasto chrztu, co było pierwszym takim wydarzeniem w Polsce.

Ratusz od frontu posiada zdobioną arkadami, trzypiętrową loggię. Warto przyjrzeć się postaciom wyrzeźbionym pomiędzy łukami, gdyż są wśród nich zarówno sylwetki sław z czasów starożytności oraz polskich królów z dynastii Jagiellonów, jak i alegorie cnót.

Inne zabytki Starego Miasta
Wśród zabytków, które warto zobaczyć, będąc w Poznaniu, znajdują się również: wartownia, rekonstrukcja budynku wagi miejskiej, a także piękne kościoły, reprezentujące różne style w architekturze. Warto zwiedzić na przykład kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego i Matki Boskiej Pocieszenia, w którym można podziwiać cechy gotyku i neogotyku. Z kolei Fara Poznańska przybliży turystom piękno architektury barokowej.

To tylko niektóre atrakcje, które ma do zaoferowania miasto. Zapraszamy do stolicy Wielkopolski!

newsletter

Zapisz się na nasz newsletter.

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij